All Exhibitions

Libuše Pražáková – Podle tebe

23/03/2018
_MG_0425

14. 3. – 29. 3. 2018

Malířka a sochařka Libuše Pražáková (*1984 Jilemnice) započala svá studia sochařství na Zlínské soukromé vyšší odborné škole. Dále absolvovala v letech 2008-2014 ateliér Malby II. u prof. Františka Kowolowského na Fakultě umění Ostravské univerzity. Během studia strávila rok na stáži v Drážďanech u prof. Hanse Petera Adamskiho, kam nastoupila na obor Malby a grafiky na Hochschule für Bildende Künste Dresden.

Název výstavy Podle Tebe diváka směřuje k zamyšlení nad mírou vlivu neznámé osoby, která se skrývá za její obrazovou výpovědí. Tím hlavním stimulátorem je právě její syn František. Zájem o dětské malby a kresby vznikl přirozeně a z vnitřního pnutí k pochopení sama sebe v roli matky. Uvažování nad mateřstvím a vypořádáváním se s emočními situacemi, spjatými s jejím synem, se podepsaly na vystavených malbách z cyklu Podle Tebe. Mnohdy autorka vychází z imaginace svého syna, který si často kreslil, psal a nebo si dělal zápisy ve škole. Přes mnohá životní úskalí spojená s nemocí jejího syna, se dokázala zaměřit na malbu, která je ve skrze autentická, čistá a přímočará. Podobné principy naivity a narativnosti bychom našli například u malíře Karla Appela z avantgardního uměleckého seskupení Cobra.

Libuše Pražáková propojuje své malby s výřezy reality, dětského světa i s užíváním slov, písmen a čísel, bez řádu a logiky. Někdy také zdůrazňuje s lehkou nadsázkou a ironií zaběhlé věty, které často užívají všechny matky, když musí okřiknout své dítě. Cyklus obrazů představuje pro autorku vlastní osobní rozměr. Zdůraznění barevnosti fragmentů určitých předmětů dětství, vytržených z vnímání prostoru,zrcadlí důraz jejího zkoumání kontrastu mezi pohledem dospělého člověka a malého dítěte. Abstrahovaná exprese v sobě nese skryté významy, odkazy a asociace na prožitý svět každého z nás.Doprovodné texty líčí pocity blízkých přátel malířky a jí samotné. Zároveň popisují kontext vzniku děl. Zjednodušeně by se dalo říci, že se do popředí dostávají obyčejné věci, na které se často ve shonu zapomíná.

Additional Image
Additional Image
Additional Image
Additional Image
Additional Image
Additional Image
Additional Image
Additional Image
Additional Image
Additional Image
Additional Image
Additional Image
Additional Image