All Exhibitions

4. 5. dernisáž

26/04/2019

Zlínská galerie Photogether v současnosti hostí knihkupectví a galerii XAO, která je vedena stejnojmenným spolkem pro osvětu ilustrace, knihy a grafiky. XAO se zabývá profesionálními oborovými konfrontacemi, problematikou knižní kultury a s tím souvisejícími obory: komiks, ilustrace, typografie, literatura, aj., kterým se aktivně věnují v profesním životě.

V posledních několika letech vznikla v české republice řada menších nakladatelství, které kladou důraz na vysokou kvalitu knižního zpracování. Vydávají výtvarně hodnotné původní i překladové knihy od mladých i etablovaných autorů, které stojí za pozornost. Do běžné distribuce se menší nezávislí nakladatelé se svými knihami často nedostanou. Na internetu je sice možné se informovat o knižní produkci zajímavých zahraničních nakladatelství a autorů či nakupovat jejich publikace, ale to nenahradí fyzický kontakt s knihou či rozhovor s jejím autorem. Z těchto důvodů se sdružení XAO ve svých prostorách, které najdete v pražských Vršovicích, snaží být těmto autorům a nakladatelům plnohodnotným partnerem a zprostředkovatelem.

Knihkupectví je zároveň galerií vystavující zahraniční i české autory z oblasti ilustrace, komiksu a knižní kultury. Oslovováni jsou současní autoři zabývající se rozvíjením nových, netradičních forem, ale i ti co se věnují původním přístupům k obrazové knize. Autory propojující knihu s výtvarným uměním, novými médii a zasahující do více kulturních oblastí. Prostřednictvím výstav se daří zprostředkovat hlubší kontakt se světem příběhů, fantazie, a originálních pohledů na současné dění. Vytvořit prostor pro komunikaci, výměnu a reflexi. Propojovat tvůrce a nezávislé nakladatele z různých zemí.

Spolek aktivně funguje třetí rok. Za tu dobu se podařilo zorganizovat účast na knižních festivalech v Čechách i zahraničí, workshopy pro děti, laickou i odbornou veřejnost a uspořádat přes dvacet výstav, na kterých vystavovali zavedení čeští i zahraničních ilustrátoři jako např.: Tereza Říčanová, Miroslav Šašek, Juraj Horváth, Juliana Chomová, Kateřina Černá, Magdalena Rutová

www.xaoxax.cz
www.facebook.com/xaoxax