All Exhibitions

Päsť polárnej hviezdy – Fist of the North Star

12/01/2019

Autorská výstava Bianky Chladek nás zve do různých fázi jednominutového snu, který nás provází hrou s lidským podvědomím. Jako předmět tohoto snu si vybrala jednu ze svých oblíbených anime story Hokuto no Ken (Fist of the North Star), jež je populární v teen kultuře a mezi věrnými nadšenci anime žánru. Postapokalyptický příběh vypráví o boji se zlem (ostatně tento boj je klasický námět všech manga a anime příběhů), který je zobrazený expresivní, dynamickou kresbou a propracovanými bojovými scénami. Dochází zde také k nepřehlédnutelné kritice feudálního systému a krvavému boji proti nemilosrdnému diktátoru.

V dnešní výstavě však nehledejme morální kontext, ke kterému nás příběh Hokuto no Ken nabádá. Není zde boj mezi dobrem a zlem. Není zde kritika naši společnosti. Jen dojem, vzpomínka na tuto pohádku, při jejímž sledování jsme usnuli a v podvědomí nám výří již jen její fragmenty.
Bianka Chladek spontánně vytváří vizuální a zvuková díla, která by se dala volně označit jako flashbacky. Inspiruje se konkrétními scénami a představuje instalace, jež se manga / anime vizualitě sice většinou nepodobají, jejich vznik byl však ovlivněn nějakou částí příběhu. Výstava je laděna do hypnagogické atmosféry (moment přicházejícího spánku), kdy je člověk schopen vnímat hlasové a světelné podněty, nechápe ovšem jejich význam. Procházíme jednotlivé místnosti interpretující fáze snů, ve kterých se naše myšlenky setkávají s tímto příběhem a proměňují se tak v novou formu vjemu. Autorka intuitivně pracuje se zvuky, barvami a tvary, které se prolínají s různými médii a vytváří tak sen, který se tiše vryje do našeho podvědomí, zatímco usínáme u obrazovky.
(Anna Vanek Sajdok)
21. 11. 2018 – 4. 1. 2019