All Exhibitions

Mišo Ormos – Melting

06/12/2019

Mišo Ormos (vlastným menom Michal Ormandík, 1991, Bratislava) žije a tvorí v Prahe. Vyštudoval Nové Médiá pod vedením Markusa Huemera a Tomáša Svobodu a nyní pôsobí ako asistent na Akadémií Výtvarných Umení. Venuje sa primárne obrazu, statickému i pohyblivému. Je tiež aktívny hudobník a rapper. Ormos vo svojej obrazovej tvorbe posledných rokov opustil lyrickú polohu rozpíjanej tušovej maľby. Kontinuálne spracúva zúzkostňujúce témy a stále symbolicky maľuje čiernou a bielou, ignorujúc ostatné farby. Snaží sa byť čoraz presnejší, priamejší, no nerezignuje na metaforu. Jasnejšie rozpráva jazykom poetickej obžaloby a žalostnosti, dlhodobo spracováva témy efemérnosti, krehkosti a rozpadu vo všetkých ich podobách. Tvrdí, že sme všetci zlí a zlom sme poháňaní vpred. Budiž. Nebojí sa ukazovať prstom, obzvlášť nie na seba. Tak mu treba.

Výstava vo Photogether Gallery predstavuje aj nové, doposiaľ nevystavené obrazy. Nosným je primarne cyklus Melting, predstavujúci istú formu subverzívneho umeleckého prejavu. Precízna a zdanlivo abstraktná maľba je však exaktným vyobrazením existujúcej katastrofy rozpadu ľadovcov. Výjavy pôsobia fraktálne, divák nevie, či sa pozerá na drobný detail problému alebo jeho veľký celok. Cyklus Melting ukazuje dôsledky globálnej klimatickej zmeny, nenápadnej skazy biblických rozmerov.       /prof. Peter Redjar, Uol./

 

“Cyklus Melting považujem za dosiaľ najkrajšie obrazy, aké som kedy vytvoril. Nebojím sa slova krása. Hľadám krásu v epickej tragédii. Melting je mementom mori, tichým krikom… Predstavujem si, ako obrazy zo série Melting visia v domácnostiach. Podobne, ako kríž nad dverami. Podobne, ako vyšívané životné pravdy po prababičkách nad krbom.”