Libuše Pražáková – Podle tebe
23/03/201814. 3. – 29. 3. 2018
Malířka a sochařka Libuše Pražáková (*1984 Jilemnice) započala svá studia sochařství na Zlínské soukromé vyšší odborné škole. Dále absolvovala v letech 2008-2014 ateliér Malby II. u prof. Františka Kowolowského na Fakultě umění Ostravské univerzity. Během studia strávila rok na stáži v Drážďanech u prof. Hanse Petera Adamskiho, kam nastoupila na obor Malby a grafiky na Hochschule für Bildende Künste Dresden.
Název výstavy Podle Tebe diváka směřuje k zamyšlení nad mírou vlivu neznámé osoby, která se skrývá za její obrazovou výpovědí. Tím hlavním stimulátorem je právě její syn František. Zájem o dětské malby a kresby vznikl přirozeně a z vnitřního pnutí k pochopení sama sebe v roli matky. Uvažování nad mateřstvím a vypořádáváním se s emočními situacemi, spjatými s jejím synem, se podepsaly na vystavených malbách z cyklu Podle Tebe. Mnohdy autorka vychází z imaginace svého syna, který si často kreslil, psal a nebo si dělal zápisy ve škole. Přes mnohá životní úskalí spojená s nemocí jejího syna, se dokázala zaměřit na malbu, která je ve skrze autentická, čistá a přímočará. Podobné principy naivity a narativnosti bychom našli například u malíře Karla Appela z avantgardního uměleckého seskupení Cobra.
Libuše Pražáková propojuje své malby s výřezy reality, dětského světa i s užíváním slov, písmen a čísel, bez řádu a logiky. Někdy také zdůrazňuje s lehkou nadsázkou a ironií zaběhlé věty, které často užívají všechny matky, když musí okřiknout své dítě. Cyklus obrazů představuje pro autorku vlastní osobní rozměr. Zdůraznění barevnosti fragmentů určitých předmětů dětství, vytržených z vnímání prostoru,zrcadlí důraz jejího zkoumání kontrastu mezi pohledem dospělého člověka a malého dítěte. Abstrahovaná exprese v sobě nese skryté významy, odkazy a asociace na prožitý svět každého z nás.Doprovodné texty líčí pocity blízkých přátel malířky a jí samotné. Zároveň popisují kontext vzniku děl. Zjednodušeně by se dalo říci, že se do popředí dostávají obyčejné věci, na které se často ve shonu zapomíná.